Jak kaluže a bahno léčí dětskou psychiku?

 

 Začíná podzim. Venku vítr, déšť, kaluže. Dětem začínájí zářit oči a nadšeně volají: "Maminko, vezmeme gumáky a půjdeme šlapat do kaluží?!"

 

Taky to znáte? NE?! Vy nevíte, že kaluže a bahno léčí dětskou psychiku?

 

Možná si o mně myslíte, že jsem blázen. Jenže nejsem.

 

 

Pokud máme z něčeho strach nebo nás něco trápí (a to nejen na vědomé, ale i na podvědomé úrovni), hromadí se to v nás. A pak se stává, že když s tím něco neuděláme, tak že prostě "vybouchneme".

 

My "dospěláci", když máme nějaký splín, jdeme třeba do fitka, zaběháme si, popovídáme si s kamarádkou nebo si pustíme nějaký hezký film či oblíbenou hudbu.

 

Jenže co naše děti? Ty ještě nedokážou slovy popsat, že to v nich vře. A většinou začínají rovnou "bouchat" - mlátí se, koušou nás, řvou, rozbíjí hračky, mají hysterické záchvaty pláče a řvaní, říkají nám ošklivé věci, nevnímají nás nebo pořád kvůli něčemu ječí.

 

 

Děti taky potřebují "ventilovat" nahromaděný stres v jejich těle. A nejlepší způsobem je pohyb venku! A nezáleží na počasí! 

 

Radostný pohyb venku pomáhá dětem dostávat stres a trápení z jejich těla na nevědomé úrovni.

 

Mohou válet sudy, dupat do kaluží, běhat v potoce, házet kameny a klacky, hrát si na indiány a řvát o 106... (Ehm, kdy dovolujeme dětem nahlas křičet?!)

 

 

Úplně si vzpomínám na své lekce "JÓGAhrátek", kdy děti celou hodinu řvali jako indiáni nebo napodobovali různá zvířata a odcházely naprosto nadšené, neboť jim někdo "dovolil" nekoordinovaně běhat a křičet! Ty zářící oči byly nádnerné!

 

Děti jsou neustále někde "zavřené" a dodržují nějaká "pravidla". Jenže ony potřebují léčit své trápení bez pravidel a příkazů. Stačí jim radost a naše láska. A radost z pohybu má každé dítě! A hýbe se nejlépe venku, neboť příroda je to nejlepší hřiště!

 

Děti zapojí všechny své smysly! Nevadí jim, že se zašpiní nebo zmáchají (vždy lze vzít náhradní oblečení a všichni máme doma pračku). Ony potřebují vědět, že teď mají bezpečný prostor na to řádit a vypustit ze sebe vše, co je trápí a udělat si dobře. 

 

 

A když jim dovolíte dupat do kaluží, chodit v dešti potokem, házet kameny a klacky, řvát a válet sudy v mokru a bahně z kopce, uvidíte, že budete mít doma klidné a spokojené děti, které Vás budou milovat.

 

Dovolme jim radovat z toho, jak kaluže cákají, jak bahno lítá všude kolem.

 

Já jsem tomu šla naproti a koupila jsem si "na starý kolena" taky gumáky! A jsme v tom společně! 

 

Mějte se rádi a užívejte si radostný pohyb venku za každého počasí. Ty zářící oči za to stojí.

 

S láskou a radostí!

ivana

 

(článek vznikl pro Jdeteven!cz)

 

Please reload

Please reload

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

NEBEZEMĚ, z.s.

terapie | koučink | esoterika

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now